Založit vlastní firmu může skoro každý. Ale musí kvůli tomu projít opravdu hodně úřadů. K založení vlastního podnikání se vztahuje několik stovek zákonů a ještě více podzákonných předpisů. U založení klasické firmy s. r. o. Vás čeká dvacet jedna dokumentů, čili zhruba čtrnáct návštěv na úřadech. Nevím, jak Vy, ale mně stačila jediná návštěva magistrátu kvůli novému občanskému průkazu, abych měla nervy na pochodu.
Mnoho podnikatelů, kteří si zakládají firmu, rozhodně nechtějí trávit svůj čas běháním po úřadech a vyplňováním kolonek. Lidé si tak svoji společnost často nechávají založit na klíč. V praxi to vlastně znamená to, že za ně nějaká firma vyřídí veškerou administrativu a nechá si za to zaplatit, přičemž ceny se pohybují v řádech tisíců. Ať už firmu zakládáte samotní, nebo si na to někoho najmete, je to zdlouhavý proces a na poslední razítko, které Vám řekne, že už konečně můžete otevřít svou firmu, si tedy počkáte. A i když Vám se vším pomáhá firma, spoustu dokumentů budete stejně hledat Vy sami. Je pak otázkou, zda se pak najmutí firmy vyplatí, nebo ne. Navíc je mnohdy lepší jít na úřad sám už proto, že Vám všechno vysvětlí přímo úředník a nemáte zprostředkované informace, které mohou být i neúmyslně zkreslené.
Přesto si myslím, že ani běhání po různých úřadech by člověka od zakládání firmy nemělo odradit. Někomu třeba nevadí pracovat pod někým, ale je spoustu lidí, kteří nedokáží pracovat pod někým. Potřebují mít zkrátka možnost organizovat si svůj vlastní čas, ať už kvůli dětem, povaze nebo zdravotním problémům. Čas od času se na internetu objeví firma vedená lidmi s poruchami autistického spektra, nebo třeba s downovým syndromem, kteří jsou úspěšní.
Mít vlastní firmu je navíc skvělá možnost, jak se živit něčím, co člověka baví. A tím pádem něčím, v čem je dobrý. Čas od času pak taková firma překoná nejen prvotní očekávání, ale i hranice kraje či dokonce země. A to už za tu zkoušku stojí, co myslíte?