Pokud jste již v obchodě na tohle sladidlo narazili a podivovali se nad tím, o čem to celé je, tak je tento článek právě pro vás. Xylitol totiž kvůli své chemické struktuře nezapadá do skupiny sacharidů, ale jedná se o cukrový alkohol. Do stejné kategorie patří i erythritol. Znamená to, že jen mírně ovlivňuje hladinu cukru v krvi, má tedy nízký BMI. V potravinářském průmyslu se hojně využívá při péči o dutinu ústní – jedna z jeho prokázaných vlastností jsou antibakteriální účinky. V některých studiích bylo dokonce dokázáno, že příznivě působí i na akutní záněty v uchu a v jiných také, že má stimulační účinky na syntézu kolagenu. Na druhou stranu je však nutno podotknout, že i ve střevech ovlivňuje mikroflóru, což může mít částečně negativní dopady. Proto se velice dobře hodí například při výrobě domácích nebo i konvenčních zubních past. Lze však použít i jako běžné sladidlo do kávy nebo čaje, avšak je nutné počítat s možnými dopady na trávení. Přírodně se vyskytuje v různém druhu ovoce jako jsou jahody, maliny, švestky. Ale pozor, je velmi toxický pro pejsky!
Xylitol, známý také jako březový cukr, se vyrábí z hemicelulózy a zahrnuje enzymatickou transpozici sacharosy. Sacharosa je disacharid složený z glukózy a fruktózy, proto lze jako výchozí produkt používat kukuřici. Tím se oproti využití březové kůry značně sníží výrobní náklady, i proto, že je kukuřice velmi běžně pěstovanou plodinou (především v USA). Výrobce by na tento fakt měl upozornit na obalu.
Tedy xylitol ladidlo může posloužit kde komu, jeho využití je široké, avšak ovlivňuje naše zdraví různými způsoby. Ve srovnání s obyčejným cukrem je jeho cena mnohonásobně vyšší, proto si před použitím zkontrolujte další informace a porovnejte si je i s jinými alkoholovými cukry nebo jinými alternativními sladidly.