Věděli jste, že slovo „hardware“ pochází z anglického jazyka a znamená „železářské zboží“? Tento pojem zjednodušeně označuje všechno fyzické vybavení, které se dá k počítači jakkoliv připojit, ať už přes kabel nebo bezdrátově. Na rozdíl od software, který se již nachází jako základ počítače. Procesor je již nainstalován či se může ještě dostáhnout – internetové prohlížeče, hry atd.
Za specifický druh považujeme periferii. To je právě klávesnice, USB flash disk a další. Periferie má také své rozdělení, zařízení se rozlišují, zda jsou vstupní či výstupní. Mezi vstupní zařízení patří:
- Počítačová klávesnice
- Myš
- Tablet
- Joystick
- Webová kamera
Mezi výstupní zařízení patří, pro některé s údivem:
- Tiskárna
- Monitor
- Reproduktor
- Data projektor
Bez těchto součástí by počítač nedokázal fungovat. Nejedná se jen o myš a mikrofon, ale i o elektrické součástky, z kterých je pc vyroben. Je to jak základová deska ( anglicky „motherboard“ ). Taková hranice mezi hardwarem a softwarem je firmware. Jedná se o programy napevno nastavené v hardware zařízeních.
Jedny z dalších typických a všedních částí hardware jsou procesor, paměť a dislay nebo obrazovka. Pomocné díly jako myš, klávesnice, diskety, tiskárna, jednotky CM-ROM či reproduktory jsou jen přídatné věci. Ale kdo by se bez nich v této době obešel, že?
Počítač má také pár výstupů. Ty umožňují „propojení“ hardware a software – připojit myš či harddisk, však to znáte.
Každý počítač musí mít svou vlastní grafickou kartu, podle ní se dá nastavit mnoha aspektů jak u videí, tak ve hrách. Další součástí je pevný disk, který uchovává vaše data i přes vypnutí. Pamět RAM je také aspekt, na který pohlíží především mnoho hráčů počítačových her. Jedná se o typ elektronické paměti, který umožňuje lepší chod počítače.
Tím bych uzavřela povídání o hardware.