Brazilská rostlina muira (čínsky muira puama, česky voňatec vejčitý, latinsky Ptychopetalum olacoides) je strom dorůstající až do 5 metrů, který má domovinu v oblasti brazilské Amazonie. Je tedy adaptován na tropické klima s vysokou vzdušnou vlhkostí. Amazonie je plná léčebných rostlin, ať už je to léčivá a halucinogenní liána ayahuasca, z níchž se pije nálev, liána vilcacora nebo strom cutaba, z nichž se zpracovává kůra na čaj. Obecně jsou brazilské rostliny plné antioxidantů a působí tedy očistně a detoxikačně a stimulují imunitu.
British Medical Association zařadila voňatce vejčitého mezi léčivé rostliny. Jak napovídá název, muira puama patří mezi aromatické stromy. Jeho květy voní a vypadají podobně (jemné, bílé) jako jasmínové, také proto je rozšířený jeho čínský název. Rodové jméno vejčitý zase značí vejčitý tvar květů. Tělu prospěšné látky se ale nachází v kůře a kořeni. Tyto části stromu jsou zpracovávány do extraktu, kapek, mastí či se z nich připravuje čaj.
Jeho hlavní účinek je stimulační, povzbuzuje tělo k regeneraci a zmírnění bolestí, křečí či revmatismu. Dokáže snižovat rozklad acetylcholinu na nervových zakončeních, což zlepšuje mentální fuknce. Díky tomu se často užívá při léčbě Alzheimerovi choroby. Brazilci také žvýkají kořen proti úplavici, protože působí blahodárně na zažívací trakt.
Kořen, mající symbolický význam usazení a spojení s předky a tak přenesenou spojitost s mužským přirozením, stimuluje mužskou potenci, působí tedy afrodiziakálně. Zvyšuje průtok krve a stimuluje tvorbu pohlavních hormonů Afrodiziakální účinky voňavce. V kombinaci s výtažkem z jinanu dvoulaločného, který zvyšuje průtok krve do periferních oblastí, a to včetně ženských pohlavních orgánů, byl s dobrým účinkem používán při léčbě poruch hybnosti a sexuálních dysfunkcí u mužů i žen. 202 žen užívalo tablety 30 dní, nebo 10 dní ve zvýšené dávce a to s 175 mg extraktu HV-430 (voňatce) a 16 mg Ginkgo biloby. Terapie vedla k malému, ale významnému zlepšení u většiny pacientů v jednotlivých zkoumaných oblastech sexuálního života a k celkovému zlepšení téměř u dvou třetin pacientů (Waynberg a Brewer, 2000).
Studie o voňavci
Mezi aktivní látky patří terpenové silice/terpenové sloučeniny jako alfa pinen, alfa humulen, beta pinen, beta karyofylen, kamfen, kamfor, lupeol, myrcen, limonen, dále alkaloidy (muirapuamin), kumariny, nenasycené mastné kyseliny, třísloviny (flobafen) nebo steroidy (beta sitosterol).