Toužíte občas po koupání v bazénu se slanou vodou, nebo alespoň ve vaně? Proč ne, využijete-li vhodnou koupelovou sůl, např. epsomskou s obsahem síry a hořčíku, anebo sůl mořskou, s minerálními prvky, může to být zdraví prospěšný počin.
Slaná voda v bazénu je ovšem mimo jiné i lákavým cílem některých dobrodruhů, kteří si doma chtějí dopřát atmosféru podobnou přímořským oblastem. Není to žádný problém ani v zahradním bazénu, ani doma ve vaně, stačí jen dodržet vhodnou koncentraci, která činí zhruba tři až čtyři procenta soli z objemu vody, což je necelé čtyři kilogramy soli na sto litrů vody. Pokud bychom to přepočítali na objem koupací vany, tak jsou to přibližně čtyři kilogramové pytlíky soli, a v případě zahradního bazénu o průměru čtyři metry to vychází na více než čtyři metráky soli.
Takové koupání v bazénu by se vám pěkně prodražilo, ale přece jen se mořská sůl do bazénů sype. Ovšem nikoli s koncentrací, která je v mořích a oceánech, ale mnohem nižší. Využívá se totiž pro tzv. solinátory, což jsou zařízení pro elektrolytické rozkládání solného roztoku na jednotlivé ionty sodíku a chlóru.
Chlorové ionty v tomto případě nahrazují tablety chlornanu sodného, je to tedy další způsob chlorování vody, ovšem šetrnější k pokožce a vhodnější i pro osoby citlivé na chlorovanou vodu.
Není sůl, jako sůl
Doposud jsme se bavili o soli mořské, resp. o chemické sloučenině NaCl. Existují však ještě speciální tabletové soli 25 kg pro změkčování vody, říká se jim také soli regenerační, protože samy o sobě vodu nezměkčují, ale tzv. regenerují náplň ve změkčovačích, což je tzv. ionexová nebo katexová pryskyřice. Změkčování vody v bazénech je poměrně běžný proces v oblastech se středně nebo s velmi tvrdou vodou, což se však týká většiny území České republiky, měkká voda se vyskytuje spíše v horských oblastech.