Site Loader

Příroda pomáhá uzdravovat. V historii se léčby přírodními prostředky zabývali nejen babky kořenářky. I věhlasní léčitelé používali k léčení nemocných byliny. Připravovali se nálevy, koupele, obklady i léčivé tinktury. Dnes můžete ke zmírnění zdravotních potíží využít to samé co naši předkové. Zvlášť v jarním období, kdy rostliny raší a na stromech se nalévají pupeny bývá síla bylin nezanedbatelná. Křehkými pupeny a mladými lístky stromů můžeme tělu dodat v jarním období vzpruhu a energii. Vyjděte si na procházku do přírody. Toulání se přírodou má samo osobě léčivé účinky. Nadýcháte se jarního vzduchu a prvním jarním sluníčkem dodáte tělu vitamín D.

strom

Pohled do zeleně uklidní vaši mysl. Abyste se z procházky nevraceli s prázdnou, nasbírejte po cestě byliny a nerozvitá poupata stromů. Vyberte si břízu. Budete-li užívat přípravky z břízy bělokoré prospějete metabolismu a přispějete k jarní očistě organismu. Břízu využijte při problémech s močovými cestami. Dřevinu nemusíte užívat pouze vnitřně. Přínosné budou březové koupele. Zlepší stav pokožky, zmírní celulitidu a bolesti kloubů. Březovými odvary můžete zlepšit kvalitu vlasů, pokud budete odvar používat k oplachům. Lístky sbírejte co nejdříve po vyrašení. Nejlépe v období března až května. Svěží jarní zelenou barvou upoutá líska.

třešňové květy

Tato nenáročná dřevina, kterou lze využít jako živý plot, je pro zdraví užitečná. Líska neposkytuje pouze lískové oříšky. Nálev z mladých listů pomáhá zastavit průjem a prospěje při zažívacích potížích. Mladé listy nemají tak silný účinek jako listy ze starších dřevin. Pupeny z lísky můžete použít k detoxikaci organismu stejně jako pupeny z břízy. Očistný nálev si připravte z jedné lžíce sekaných listů, které zalijete šálkem vody. Pomalu zahřejete a necháte přejít varem. Pod pokličkou pak ještě čtvrt hodiny louhujte. Výluh použijte jako obklad na unavenou pleť.