Digitální data se tímto procesem převádí do našeho trojrozměrného světa. Postupným přidáváním a vrstvením vzniká požadovaný tvar. Počátek této technologie se datuje v roce 1986, kdy Američan Chuck Hull přichází s novým pevným zobrazováním obrazu v prostoru, nyní známé jako stereolitografie. Stroje, které jeho firma začala používat, daly počátek dnešním 3D tiskárnám. Pojďme společně nahlédnout, v kolika odvětvích se tento tisk využívá a jaké možnosti světu přináší.
Tiskárna kuchařem
Tiskárny dokážou pracovat s všemožnými jedlými materiály, jako jsou čokoláda a sušené potraviny. Využít se také mohou různé pyré a pasty, ze kterých lze opět poskládat pevné jídlo dokonalých tvarů. V návaznosti na tento nový trend se ve světě objevují 3D restaurace. Dát si v nich můžete vytisknuté sushi, cibulový kruton v polévce nebo cukrovinky dokonalých tvarů. Najít je můžeme v Londýně nebo Japonsku.
Tiskárna lékařem
Využití této technologie v medicíně přináší obrovské možnosti. Nová doba zdokonalí a individualizuje léčbu pacientů. Moci jim budeme dodat na míru zhotovené náhradní končetiny, zubní implantáty, kosti a výhledově se hovoří o možné náhradě některých orgánů. Vize budoucnosti hovoří o využití kmenových buněk jako materiál pro tisk živých orgánů.
Tiskárna výrobcem zbraní
V roce 2012 rozšířily pohled na možnosti 3D tisku pokusy aktivistů vyrobit funkční zbraň, což se o rok později také podařilo. Tato skutečnost přinesla vlnu strachu pro možné zneužití zločinci nebo teroristickými skupinami.
Tiskárna stavitelem
Tiskárny přinášejí netušené možnosti i co se velikosti týče. Dokážou tisknout v nanorozměrech a tímto intenzivně rozvíjí oblast robotiky a medicíny. Nové cesty otevírají také v oblasti stavebnictví, kdy typizovaný dům dokážou postavit i během 24 h. Využít lze přírodní materiály jako je hlína a odpad ze zemědělství.
Jisté je, že 3D projekty jsou zatím v plenkách a co tento vynález přinese, uvidíme až v následujících letech.